Коли мова заходить про потужність двигуна виміряну в кіловатах, багато автомобілістів спантеличені, адже звикли до кінських сил. Застаріла одиниця виміру потужності (к.с.) у повсякденному використанні набагато більш поширена, ніж кіловати, хоча в них вимірюють потужність двигунів вже понад 40 років!
У 1978 році було введено так звану Міжнародну систему одиниць (СІ), вона вимагає, щоб потужність двигуна виражалася в кіловатах. Саме тому влада та рекламодавці повинні йти в ногу зі стандартом. Крім того, з 1 січня 2010 року набула чинності директива ЄС 80/181/EEC, у якій було ухвалено рішення про неприйнятність використання позасистемної одиниці (кінські сили) без зазначення потужності у кіловатах. Таким чином, усі виробники автомобілів, а також страхові компанії почали вимірювати потужність двигуна в кВт замість кінських сил.
Справа в тому, що на зорі автомобілебудування, щоб хоч якось співвідносити потужності нових двигунів, була введена одиниця “кінська сила”. Вона була не точною і існувало кілька її визначень. Так що кінські сили є старою позасистемною одиницею вимірювання потужності. Вона була офіційно скасована через те, що вводить в оману. Хоча можна собі приблизно уявити, що автомобіль, потужністю в 100 “коней”, розганяється куди швидше, ніж той, у якого всього 50 “коней” під капотом. Щоб запобігти цій плутанині з визначеннями, у 1978 році було прийнято рішення встановити Ватт єдиною одиницею вимірювання потужності.
Один кіловат дорівнює 1,35962 к.с. Тому для перекладу просто потрібно помножити кількість кВт на 1,36 та отримати потужність двигуна в кіловатах.
Приклад: 100 кВт х 1,36 = близько 136 к.с
Для переведення кінських сил у кіловати необхідно потужність розділити на 1,36.
Приклад: 150 к.с.: 1,36 = близько 110 кВт
Читать на autocentre.ua