Нинішніх дуелянтів ми вже мали нагоду порівняти з іншими представниками класу, але визнаємо – тоді це були двобої з дещо заздалегідь прогнозованими результатами, на які мала вплив наявність “живих” автомобілів в салонах дилерів. Хай там як, ми намагаємось підібрати рівних за параметрами й технічними характеристиками опонентів, тож далі ж поговоримо про автомобілі, котрі не встигають застоюватися на автомайданчиках і мають неабиякий попит. Зараз з’ясуємо чому.
Отже, у протилежних кутах рингу нині китайський кросовер MG HS та представник європейського автопрому – Opel Grandland. Обидва кросовери класу “К1” були створені для боротьби за покупця в надзвичайно конкурентному класі. Нещодавно журналісти AUTO.RIA мали нагоду випробувати персонально і HS, і Grandland, тож що порівняння обіцяє бути яскравішим і завдяки власним враженням.
Не секрет, що MG HS оновився і незабаром до салонів можуть прибути автомобілі з інакшою зовнішністю (і, вочевидь, з новою ціною). Opel Grandland вже пережив процедуру рестайлінгу у 2021-му році, внаслідок якої став дещо сучаснішим і мужнішим. Та разом з тим виявився й трохи дорожчим. З огляду на це вигіднішою пропозицією буде саме MG HS.
Кожен виробник має власну точку зору щодо сімейних цінностей, а “наші” дуелянти мають шанси потрапити чи не до кожного списку бажаючих зробити правильний вибір автомобіля для родини. Тому заводи мусять вдаватися до усіляких хитрощів. І інженери з MG пішли, на наш погляд, раціональнішим шляхом: річ у дещо вищому рівні комфорту, що стосується в першу чергу пасажирів.
Завдовжки автомобілі мають 4477 мм та 4574 мм, де очевидна перевага на боці “Ейч-еса". Ці десять сантиметрів виробник вирішив віддати у розпорядження їздцям другого ряду – там справді місця більш ніж
Читать на auto.ria.com