Головна перевага легковиків з гібридними силовими установками – економне споживання пального, особливо в міському циклі. А деякі моделі ще й мають можливість долати частину шляху виключно на електроенергії, отриманій від зовнішнього джерела, як електромобілі. І нехай більшість світових виробників поступово відмовляються від «гібридів» на користь машин з «чистою» електричною тягою, все ж цей сегмент має свої переваги, особливо коли йдеться про український вторинний ринок, та з урахуванням «нових» цін на пальне й тимчасових перебоїв з електропостачанням.
Торік як перший чи наступний автомобіль українці купили 14,4 тисячі таких легковиків, це сума внутрішніх угод купівлі-продажу та перших реєстрацій, за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС. Частка «гібридів» на ринку легкових авто з пробігом при цьому склала 1,3%, що наразі навіть дещо менше, ніж електромобілів, які зайняли 1,8%. Для порівняння, у 2021 році було куплено 16,2 тис. авто з позначкою «Hybrid», а частка таких на ринку становила 1,1%.
Переважають на нашій «вторинці» гібридні легковики з бензиново-електричними агрегатами, таких 89%. Дизель-електричних істотно менше, 8%, і зовсім небагато таких, які окрім бензобака мають ще й балон для газової суміші й відповідну систему живлення двигуна – «гібридів» з ГБО 3%.
Головний продуцент «гібридів» на нашому ринку – Toyota. Легковики цієї японської марки, такі як Prius та RAV4, очолюють список Топ-15 окремих моделей. На другому місці у списку виробників, з помітним відривом, Ford, завдяки своїм Fusion та C-Max, після якого, на третій позиції, похідна від Toyota марка Lexus.
Далі час розглянути список з 15 найпопулярніших на українському вторинному ринку моделей «гібридів». Під фото кожного авто вказана його середня ціна в
Читать на auto.ria.com