«Поштовики», «каблуки», «пиріжки» чи «кенгурики» – автомобілісти називають цей тип автомобілів по різному, як і офіційні класифікатори, де одні вважають їх групою LCV (малі комерційні вени), інші – універсалами, ще якісь – мініфургонами. Останній термін ми візьмемо для того, аби означити сегмент фактично легковиків, які здебільшого використовуються в Україні як пасажирські універсали, рідше – як вантажівки.
Це не найбільша частина нашого авторинку, з часткою авто згаданого типу на «вторинці» загалом 2,8%. Однак це більше, ніж, наприклад, електромобілів, частка яких 1,8%, чи легковиків з гібридними силовими установками, яких 1,3%. Проте про «зелені» авто говорять чомусь значно більше, ніж про мініфургони, яких сумарно торік було куплено (з пробігом, за сумою угод купівлі-продажу всередині країни та перших реєстрацій за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС) 31 тисячу. Щодо імпорту та купівель авто цього типу на внутрішньому ринку, торік 25% мініфургонів були імпортовані, 75% придбані всередині країни.
Найпопулярніші "буси"
Ми визначили, які моделі мініфургонів були найпопулярнішими серед українських автомобілістів, й склали список з п’ятнадцяти таких. Під фото кожної присутньої тут моделі вказана її середня ціна в Україні та кількість куплених авто. Коли ж треба більше інформації, адже машини, які здебільшого спершу слугували для різних комерційних цілей, і потім, по прибуттю в Україну були переобладнані як пасажирські, можуть сильно відрізнятися за пробігом та фактичним станом – скористайтесь кнопкою «Пропозиції з…», яка є під блоком з основними даними про кожен представлений тут автомобіль, й одразу побачите актуальні оголошення з машиною, котра зацікавила найбільше.
Пропозиції з Renault Kangoo
Пропозиції з VW Caddy
Про
Читать на auto.ria.com