Під терміном «пікап» слід розуміти автомобілі, які за більшістю систем класифікації вважаються пікапами – тобто це моделі на кшталт популярного на нашому ринку Mitsubishi L-200, або американського бестселера, який понад 40 років номер один у США за продажами, Ford F-150. Автівки, які за локальними застарілими принципами класифікації теж часом зараховують до пікапів (типу «Таврія-пікап»), до цього огляду не включені.
Опрацювавши відкриті дані ГСЦ МВС про реєстраційні дії з транспортними засобами, ми визначили, яких пікапів з пробігом було куплено в Україні найбільше (за сумою угод купівлі-продажу всередині країни та перших реєстрацій) впродовж 2023 року. Моделей у списку буде 10, бо й навіть деякі з тих, що потрапили до цього підсумкового річного огляду, були продані за 12 місяців у кількості менше за 100 одиниць.
Зрештою, і не дивно що класичні пікапи «американського формату» не надто масовий товар не лише в Україні, а й у Європі – зважаючи на їхні габарити (довжина 5-6 метрів) ними непросто маневрувати у міському трафіку, і ще складніше знайти відповідне місце для паркування. Та й за шириною вони мало чим поступаються автобусам. Що врешті й призвело до того, що загальна частка пікапів на нашому вторинному ринку близько 0,3%, а більшість з них можна зараховувати до групи «преміум».
Водночас пікапи мають й вагомі переваги: вони зручні для тих, хто займається фермерською справою, будівництвом, прокладанням та обслуговуванням ліній зв’язку, або ж доставленням пасажирів чи вантажів у місцевостях, де проїзд звичайними легковиками чи навіть кросоверами неможливий, особливо у дощову погоду або взимку. Тож коли ваші завдання подібні до щойно згаданих – рейтинг найпопулярніших в Україні пікапів цілком може слугувати підказкою,
Читать на auto.ria.com