Підсумки торгів на внутрішньому ринку та обсяги перших реєстрацій у червні в сегменті кросоверів виявилися подібними до травневих результатів: куплено 23,9 тис. легковиків з пробігом групи SUV, частка на вторинному ринку – 23,4%. Частка дещо знизилася, що врешті цілком логічно, адже вищий попит на «джипи», як кросовери часом називають у побуті, зазвичай взимку, коли автівки зі збільшеним кліренсом (а то й повним приводом) більш актуальні.
Рейтинг виробників, чиї кросовери мали найбільший попит у червні, за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС, має доволі звиклий вигляд, поки без стрімких проривів та гучних провалів когось з резидентів списку.
Щодо окремих марок – попри те, що серед марок лідерство у Nissan, у списку окремих моделей тривалий час першість утримує BMW X5. Колишній же очільник цієї таблиці, «американець» Nissan Rogue, після того, як впали обсяги імпорту автівок зі США, повільно спустився аж на 10 сходинку.
Присутність кросовера від Nissan на першому місці пояснити було доволі просто: аукціонні машини зазвичай дешевші за аналогічні моделі для європейського ринку, Rogue має достатні габарити, щоб вважатися універсальною машиною, не надто дорогий та вимогливий до технічного обслуговування, оснащений АКП й «атмосферним» двигуном, який можна доповнити газобалонним обладнанням. Що ще треба українському середньостатистичному покупцеві?
Однак брак «свіжопригнаних», як щойно було згадано, змусив Rogue посунутися аж на 10 рядків донизу. Натомість перше місце, всупереч низці логічних доводів, отримує BMW X5. Ось про що мова: автівка ця точно не з категорії компактних, її складно віднести до економних (як у плані витрат пального, так і вартості обслуговування), а також аж ніяк вона не вписується до когорти
Читать на auto.ria.com