Зростання цін на пальне спонукає все більше автомобілістів обирати більш економні транспортні засоби, зростає популярність електромобілів. Проте з «електричками» наразі не все геть однозначно: запасу ходу бюджетних варіантів вистачає на годину-дві безперервної їзди, а якщо ж машина на батарейній тязі здатна подолати хоча б 3-4 сотні кілометрів до наступної зупинки біля зарядного пристрою, тоді ціна на неї різко зростає, виходячи за рамки можливостей значної кількості українських покупців.
Компромісним варіантом, який не передбачав би втручання у заводську конструкцію автомобіля, як це є з інсталяцією газобалонного обладнання, можна вважати автівки з гібридними силовими установками. Більшість з них справді економні, а окремі, з групи PHEV, ще й можна заряджати від зовнішнього джерела, отримуючи переваги електромобіля та машини з двигуном внутрішнього згорання. Однак, присутність переваг двох конструкцій призводить до наявності недоліків обох силових установок, що й змусило більшість виробників відмовитися від подальшого розширення пропозиції з «гібридами». Але поки це більшою мірою стосується ринку нових авто, ми ж говоримо про ринок вторинний, і вибір «гібридів» на ньому наразі є.
А щоб було простіше визначитися з тим, яку модель обрати серед усіх представлених на нашому ринку, ми й підготували цей огляд. Для початку – трохи інформації про український ринок «гібридів». Впродовж другого кварталу 2023 року таких легковиків було куплено 4,5 тис., наймасовіший рік випуску – 2013, найчастіше купують авто з таким типом силової установки за ціною близько $13 000.
Гібридні авто на AUTO.RIA
Не всі «гібриди» однакові – більшість обладнані електричною тяговою частиною, яка агрегована з бензиновим двигуном внутрішнього
Читать на auto.ria.com