Впродовж першого півріччя 2023 року сумарний обсяг ринку сідлових тягачів з пробігом в Україні склав 18,4 тис. таких машин, що ми визначили з відкритих даних ГСЦ МВС. З цього числа 8,9 тис. – угоди купівлі-продажу всередині країни, 9,5 тис. – перші реєстрації «пригнаних» вантажівок цього сімейства. Загалом протягом перших шести місяців поточного року попит на тягачі тримався на доволі високому рівні, з кількісною перевагою «свіжопригнаних».
Якісно імпортовані «траки» теж помітно виграють у тих, які присутні на внутрішньому ринку. Принаймні – за середнім віком, який для тих, котрі подавалися на першу реєстрацію склав 9,6 року, а тих, які перепродувалися всередині країни – 15,5 року. При цьому не варто забувати про чинні «прохідні» екологічні норми, які для тягачів повинні бути не нижче «Євро-5».
Щодо марок – як і у кілька попередніх років українські «далекобійники» найчастіше надають перевагу автівкам марки DAF та MAN, які наразі є лідерами нашої «вторинки» у класі «тракторів колісних для перевезення напівпричепів», як їх класифікують в офіційних документах.
У списку найпопулярніших моделей можна побачити, що і надалі найчастіше українські перевізники свої «фури» комплектують тягачем DAF серії XF, яких було куплено майже 5 тисяч. Конкуренцію «ікс-ефу» складає MAN TGX, інші ж моделі за кількістю проданих помітно відстали.
Далі – десять найпопулярніших сідлових тягачів за підсумками першого півріччя 2023 року. Під фото кожної моделі вказана її середня ціна в Україні, та кількість куплених авто. Коли ж треба більше інформації – скористайтесь кнопкою «Пропозиції з…», яка є під блоком з основними даними про кожен представлений тут автомобіль, й одразу побачите актуальні оголошення з машиною, котра зацікавила найбільше.
Пропо
Читать на auto.ria.com