У червні український автопарк поповнили 18,7 тисячі «свіжопригнаних» легковиків. Це менше за середній обсяг (19,5 тис.) для найближчих місяців, і другий знизу результат у поточному році – менше перших реєстрацій було лише у січні (17,8 тис.). Одним з найбільш очевидних чинників, який міг спричинити зниження обсягів імпорту – зміна курсу долара та євро.
Вкотре фіксуємо певне зменшення середнього віку імпортованих авто з пробігом: у загальній масі за місяць вік зменшився до 8,9 року (на 0,1 року), але більш помітно це не на усереднених значеннях, а при розгляді наймасовіших у «пригоні» моделей. Обставини такі, що працювати з імпортом бюджетних варіантів стає все менш вигідно, тому ті, хто досі займається доставленням авто із-за кордону, орієнтуються на «свіжіші» варіанти, з роком випуску близько 2018, тоді ще зберігається певна економічна доцільність у такому бізнесі.
Найпопулярніший сегмент серед імпортованих вживаних легковиків – кросовери, їхня частка серед усіх, котрі минулого місяця були подані на першу реєстрацію, складає 44%.
Щодо пріоритетів замовників за марками – наразі тут без істотних змін: звикла картина найпопулярніших виробників, де Volkswagen й досі на першому місці, з вагомою часткою 15,2%. Також у трійці лідерів Audi (9,2%),та Nissanз часткою 7,6%.
Серед окремих моделей, які найчастіше «приганяли» минулого місяця, першість зберіг Volkswagen Golf. Також серед трьох найпопулярніших «свіжопригнаних» із-за кордону легковиків Skoda Octavia та Volkswagen Tiguan.
Далі час ознайомитися з актуальною картиною «пригону», а саме – п’ятнадцятьма моделями, яких було найбільше подано на першу державну реєстрацію, за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС. Щоб огляд сегмента імпорту був ще інформативніший, ми визначили, з
Читать на auto.ria.com