Темпи імпорту легковиків з пробігом дещо зросли, до 16,7 тис. за підсумками травня. Проте це щонайменше удвічі (а то й утричі) менше, ніж могло б бути, принаймні якщо опиратися на статистику довоєнних та «доковідних» періодів. Сумарно ж, за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС, обсяги вторинного ринку (внутрішні перепродажі + перші реєстрації) перевищили позначку у 100 тис. операцій (101,6 тис.), з явною перевагою угод на внутрішньому ринку. Зважаючи що торги новими авто зараз відбуваються не надто активно, поповнення автопарку недостатнє, що призводить до звуження вибору справді «свіжих» автомобілів, зростання цін на імпортовані легковики, особливо з роком випуску від 2015 й молодші.
Рейтинг марок легковиків, які найчастіше подавалися на першу реєстрацію, як і в попередні періоди, не зазнав значних змін. Українці найчастіше з поміж «свіжопригнаних» надають значну перевагу автівкам марки Volkswagen.
У списку окремих моделей продовжує збільшуватися кількісний відрив лідера, ким тепер є Volkswagen Golf, від інших учасників цього рейтингу. І це єдина модель, число перших реєстрацій якої перевищило відмітку у тисячу автомобілів. Загалом же картина популярних імпортних легковиків з пробігом доволі звикла – у порівнянні з попереднім місяцем відбулося лише кілька незначних переміщень моделей у таблиці Топ-15.
Щоб зробити огляд сегмента імпорту ще більш інформативним, ми визначили, з яким роком випуску найчастіше подавалася на першу реєстрацію та чи інша модель, та, звісно, дізналися середні ціни машин відповідного віку. Щоб побачити більше, слід натиснути кнопку «Пропозиції з…», яка миттєво відкриє каталог оголошень з моделлю, котра зацікавила найбільше. Ось ці 15 найпопулярніших «свіжопригнаних» за підсумками минулого місяця:
Читать на auto.ria.com