Увесь цей рік обсяги «пригону» постійно зростають, і то доволі помітно. Якщо у січні наш автопарк поповнився всього на 12,5 тис. легковиків з пробігом, то у жовтні «свіжопригнаних», за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС, вже було 21,7 тис. Сумарно ж за 10 місяців на першу реєстрацію після розмитнення було подано 174,6 тис. вживаних легкових машин.
Частка таких транспортних засобів на вторинному ринку теж зростає, й за підсумками минулого місяці складає 21%, при, тому що но початку року «свіжопригнаних» було 16%. Середній вік новоприбулих авто впродовж поточного року залишається майже незмінним – близько 10 років.
Набір виробників залишився незмінним з попереднього місяця, лише кілька з резидентів цього «Топ-15» помінялися місцями, а також незначно змінилися частки деяких марок. Загалом – доволі стабільна картина уподобань українських автомобілістів щодо «свіжопригнаних» легковиків.
Список з окремих моделей, яких найбільше прибуло до України із-за кордону, має, вже можна сказати, звиклий вигляд щодо набору лідерів. Volkswagen Golf, завдячуючи своїй електричній версії, щоразу все далі відривається від решти представників цього рейтингу. Також у списку вже звиклими виглядають кілька електромобілів – Nissan Leaf, Tesla Model 3, та Volkswagen e-Golf (котрий входить до загального числа «Гольфів», оскільки конструктивно відрізняється лише силовою частиною), яких прибуло 406 машин.
Далі час ознайомитися з актуальною картиною «пригону», а саме – п’ятнадцятьма моделями, яких було найбільше подано на першу державну реєстрацію. Щоб огляд сегмента імпорту був ще інформативніший, ми визначили, з яким роком випуску найчастіше прибувала та чи інша модель, та, звісно, дізналися середні ціни на машини відповідного віку в Україні. Щоб
Читать на auto.ria.com