З появою на ринку восьмого покоління хетчбека Volkswagen Golf важко було не погодитись із твердженням, що саме він отримав найсуперечнішу зовнішність з часів появи першої генерації в 1974 році. Та досі саме «Гольф» являє собою законодавця класу імені самого себе і взірець для наслідування. Його сьогоднішній опонент — відносно молодий корейський хетчбек Hyundai i30, представлений на українському ринку третім поколінням, а від появи у світ першої генерації пройшло “лише” 15 років.
Чи досі варто спрямовувати вектор уваги на “Гольф”, орієнтуватися на його розвиток, чи можна дивитися у бік однокласників, хай навіть більшість з них з’явились на світ значно пізніше, вже опрацювавши помилки лідера і побажання клієнтської аудиторії? Боротьба нині йде не тільки за зовнішність, хоча вона є маяком у першу чергу, а й за технологічність. Багато в чому якраз продиктовану розвитком інженерії спеціалістів з Volkswagen AG.
Та варто визнати: обидва автомобілі із нинішнього порівняння проходять етап природньої еволюції та, можливо, у «Гольфа» ці трансформації відбуваються більш сучасно і зі збереженням загальної стилістики модельної лінійки. Тим часом «Ай-тридцятий» не можна назвати полігоном для випробувань ноу-хау корейських інженерів, хоча він і не втрачає зацікавлень української аудиторії та просто лишається доволі привабливим. А про деталі, прикриті зовнішністю, піде мова далі. Отже, говоримо про незмінного лідера серед хетчбеків С-класу і його корейського опонента.
VW Golf у порівнянні з першим поколінням додав у довжину майже пів метра, хоча різниця з сьомою генерацією зовсім невелика — лише 3 см. Правильніше порівнювати його з шостим покоління, адже позаочі новинку називають “Гольф 7.5”, хоча це і зовсім некоректно. До чого ми це
Читать на auto.ria.com