Для тих, хто активно експлуатує електромобіль, і потребує більше, ніж здатна «віддавати» побутова розетка (а це близько 100 кілометрів за ніч), варто обміркувати встановлення стаціонарної потужної станції для швидшого поповнення запасу ходу. Такі рішення найкраще реалізовувати, коли є приватний будинок. Також такі станції можна встановлювати у гаражі чи на підземному паркінгу, де ви маєте виділене місце.
При цьому є сенс вкладати гроші у таке обладнання (та в роботи з його встановлення) коли ви дійсно потребуєте на щодень понад 200 кілометрів пробігу, автомобіль має батарею ємкістю понад 50 кВт-год, або ж ви експлуатуєте водночас два (чи більше) електрокари.
Переваги стаціонарного чарджера у тому, що його можна встановити у зручному місці, кабель до автомобіля прокласти так, щоб він не заважав проходу і його щоразу не доводилося змотувати. У неробочий час конектор «паркується» у спеціальному тримачі. Крім того, на відміну від переносних зарядних пристроїв, настінні переважно мають розширені функції для керування ними – сенсорні дисплеї, таймери, з’єднання з Wi-Fi, облік статистики використання тощо. Окремі моделі дозволяють під’єднувати різні типи конекторів, що зручно, якщо у вас два автомобілі з різними зарядними портами.
Для пристроїв, які встановлюються у відкритих місяцях (як загальний будинковий паркінг) є моделі з доступом за RFID-карткою власника – ніхто крім вас та довірених осіб не зможе увімкнути вашу станцію.
З цього етапу все може початися, або ж на ньому і закінчитися. Річ у тім, що збільшити дозволену потужність (яка для приватних будинків здебільшого становить 5 кВт, у разі, якщо більше не було замовлено раніше) може бути неможливо, якщо відсутній достатній запас потужності на місцевій підстанції, або ж
Читать на auto.ria.com